Explore Previous Friar Classes

Over a century of changemakers and transformative leaders

1960 – 1969
Friar Alumni Classes

* denotes deceased

Class of 1960

Abbot: Ward, Terry
Scribe: Weinstein, Lee
Albert, Michael *
Bates, William *
Black, Alan
Brenner, Bruce *
Brown, Dean
Brunn, David
Buxbaum, Richard
Caldwell Jr, William
Champion, Ronald
Fenn, William
Fisher, Richard
Friedman, Alan
Gary, George
Gilbert Jr, John
Kahn, Charles
Norbury, Donald
Norcross, Frederick *
Rubenstein, Andre
Ryan, Peter *
Siekman, Robert *
Smith, George
Terpak Jr, John
Weber, Stephen
Wilson III, Frank *
Wright, Ben

Class of 1961

Abbot: McPherson, Warren
Scribe: Berton, Stuart
Andelman, David
Campbell, Robert
Cohen, Irby *
Derby, W. L.
Drake, Thomas *
Dunsmore, James
Eichorn, Peter
Gill, Duane
Goldsmith, Peter
Gonas Jr, John *
Greenberg, Stanley
Holt, Robert
Kolko, Mark
Laskawy, Philip
Lawson, Walter
Leahy, Robert
Lund, Robert
Mandelkorn, Philip
McCleery, Philip
Palms, Anthony
Shaw, Edward
Silverman, Richard
Towl, Theodore
Weintraub, Michael *
Weiss, Ronald

Class of 1962

Abbot: Leopold, Bertram *
Scribe: Bear, Jay
Barlerin, Michael
Berger, Lawrence
Berkowitz, Steven
Campbell, Alan
Davis, Steven
Doubman Jr, John *
Earnest, Robert *
Follman, Burton
Guthrie, James
Harkins, E. Richard
Kindleberger III, Charles
Krug, Michael
Murrell, James
Neal Jr, Jack
Neviaser, Thomas
Reepmeyer, William
Rush, Robert *
Speizman, Robert
Sylk, Thomas *
Woolley, Dennis *

Class of 1963

Abbot: Buck III, Louis *
Scribe: Sigel, Marshall
Bartholomew, Richard
Brown, Michael
Carlson, Robert
Dicker, Barry
Doherty Jr, James
Eddy Jr, Charles
Jaffe, Howard
Jannetta, Samuel
Kaman, Robert
Keith, Philip
London, Harvey *
Loughrey, Thomas *
McGarry Jr, Bernard
Meehan II, Michael “Mungo”
Ruggieri, Michael
Samuels, Stuart
Savitch, Brian
Schlossberg, Ronald
Sheftel, Roger
Thompson, Fargo

Class of 1964

Abbot: Wilner, James
Scribe: Buckley, Andrew
Adler, Herbert *
Barclay, Frederick *
Brick Jr, Samuel
Challis, E. Donald
Ciongoli, Alfred *
Detwiler, Richard
Gartner, Jack
Greenleaf, Richard
Gross, John
Hensle, Terry
Kanter, Richard *
Kimball, Richard
Lamb, James
Miho, Jon *
Norton, David
Okenica, Edward
Prindle, Harlowe
Reynard, Kenneth
Rockwell, John “Rick” *
Rudy Jr, A. Fred
Siegal, Elliot
Sonneborn, George
Stein, John
Vaughan, Daniel
Weitzel, James

Class of 1965

Abbot: Vantine, Peter
Scribe: Fioramonti, Frank *
Abbott Jr, Shep
Brown Jr, Bailey *
Buck, David
Chesley, Roger *
Decker III, Christian
Dubbs, Robert
Finney, Robert
Fisch, Jeffrey *
Geisel Jr, John
Greene, Frederick *
Hagelin, Theodore *
Haverfield, W. T.
Hines, James
Humbert, Peter
Jaconski, Walter *
Kirk, David
Kozloff, Louis
Kyprios, Emanuel
Lott III, H. Hunter
Markson, David
McGarry III, J. Michael
Olds, John
Parlin, Charles*
Procacci, Pasquale
Rendell, Edward
Rosoff, Arnold
Sacco, Joseph
Sacks, Richard *
Schiff, Robert
Way, Francis
Wiener, Martin
Zimmermann, G. Alan

Class of 1966

Abbot: Neuman, Jeffrey
Scribe: Nugent, David
Anderson, Howard
Anjaria, Shailendra
Brady, Jerome
Constantine, William
Crimmins Jr, Edward
Curtiss Jr, Thomas
de Guardiola Jr, Roberto
Dewing, John
Dresden, Jacob
Drury, Richard
Eckenhoff, James *
Ellman, Barry
Griswold, James
Hannum, Richard “Buzz”
Hellings, John
Hymerling, Lee
Jorden, William
Lynch, Walter
Marcus, Steven
McCormack, Robert *
Migliara, Joseph
Pardoen, Gerard
Pillard, Gary *
Rahilly, David *
Rottenberg, Robert
Shapiro, Arthur
Shields, Charles
Shindle, Gordon
Slemmer, Thomas
Stern, Richard
Sweeney, John
Tocci, Paul
Togba Jr, Joseph
Townsend IV, John
Underwood Jr, Edward “Ted”
Viall III, Richmond
Weil Jr, David

Class of 1967

Abbot: Nutter, John
Scribe: Freedman, Jeffrey
Allen III, Joseph
Berman, Saul
Block Jr, Milton
Bonventre, Peter
Bornstein, Ronald
Fabrikant, Marvin *
Felser, David
Heacock, Richard
Heckscher II, Maurice
Herwick, Peter
Hornsleth Jr, Poul
Hunter, Ronald *
Jacobs, Alan
Lingenheld III, Edward
O’Connor, J. Thomas
Owen Jr, Thomas
Patton, James
Paumgarten, Nicholas
Powers, Roger *
Rose, Gary
Ross, Jeffrey
Sachs, Keith *
Schiffman, Michael
Smith, Warren
Soltz, David
Steiner, Roland
Stevens, Joseph
Stiles, Michael
White Jr, Thomas

Class of 1968

Abbot: Montgomery, David *
Scribe: Warren III, Edward
Angus III, William
Anthony, Frank
Baruch, Wayne
Basirico, Joseph
Calano Jr, Daniel
Colins, James “Jumbo”
Dewey Jr, Charles
Gayeski, Thomas
Geeb, Joseph
Gerstenhaber, Elliot
Gherin-Ghelli, Anthony *
Hillsberg, Jon
Kenny Jr, Bernard
Platt, Richard
Podgor Jr, Joseph
Restivo, James *
Rodbell, Sidney
Shapiro, Marc
Sinclair, Stephen
Strom, Jonathan *
Wade, Robert
Walp II, Winston
Wisniewski, Peter *
Woodward Jr, William
Zolla III, Edward *

Class of 1969

Abbot: Watkins, John
Scribe: Foreman, Glen
Bessette, Benjamin
Bloomstein, Michael
Caldwell, William
Davidson, R. James
Dreyfuss, Kenneth
Dunn, C. Kenneth
Hallingby, Paul
Koenigsberg, Paul
Labosky, David
Laurans, Scott
McFillin Jr, James
Nadler, Charles
O’Neill, Charles
Post, Peter
Salzer Jr, Richard
Santini, Gerald
Singer, Robert
Smith Jr, Sidney
Sturman, Everett
Taube, Steven
Walter, Douglas
Weatherly, Craig